Świat Arktyki i Antarktydy nie zaginie...

Wersja do wydrukuWersja PDF
Aktualności: 

Słoneczna i upalna sobota w Ogrodzie Zoologicznym w Bydgoszczy upłynęła pod hasłem "Dwa Bieguny, Cały Świat". Spotkanie poświecone było kampanii  ogłoszonej przez Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów pt. "Pole to Pole", czyli "Dwa Bieguny, Cała Świat", a dotyczyło biegunów oraz wspaniałych i różnorodnych gatunków zwierząt, które tam żyją, a także zagrożeń, którym muszą stawić czoło.

W bydgoskim zoo gatunkiem flagowym kampanii została wybrana sowa śnieżna, która w naturze zamieszkuje okolice podbiegunowe i ona też była w centrum zainteresowania. Jednakże bardzo ważnym aspektem sobotniego wydarzenia było uczulenie uczestników na cywilizacyjne problemy, które powodują ocieplenie klimatu. Dlatego każdy z uczestników zadeklarował "Wyciagnięcie wtyczki z gniazdka" (Pull the plug), czyli niepozostawianie wtyczek w gniazdkach w gospodarstwie domowym, posegregowanie śmieci, zakręcenie cieknącego kranu i obiecał, że zakręci wodę podczas mycia zębów. Wszystkie te działania, jeśli wykonanają wszyscy mieszkańcy globu ziemskiego, mogą przyczynić się do zatrzymania procesu ocieplenia klimatu i topnienia dwóch biegunów. Oczywiście zoologiczne spotkanie nie było jedynie pouczaniem dzieci i dorosłych, ale przede wszystkim było świetną zabawą, w czasie której rysowano sowy śnieżne, rozwiązywano rebusy i zagadki oraz wykonano okazały papierowy lodowiec. Bardzo ważnym momentem spotkania było losowanie nagród, a wszystkim, którzy rozwiązali karty pracy, udało się zdobyć duże i małe nagrody. Jednakże, zgodnie ze słowami uczestniczki, najwiekszą nagrodą było samodzielne karmienie szopów praczy podczas karmienia różnych zwierząt w trakcie spaceru po zoo. 91

W realizację spotkania poświęconego kampanii EAZA pn. "Dwa Bieguny, Cały Świat" włączyły się studentki-stażystki z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy: panie Gracjana Jedynak i Ewa Cybulska, które opracowały gry, zabawy oraz informacje edukacyjne, oczywiście pod pilnym okiem dydaktyka Ogrodu Zoologicznego, p. Magdaleny Węglarz.

Fotorelacja pod linkiem

91

Partnerzy

Sponsorzy