Myślęciński botanik świętuje!

Wersja do wydrukuWersja PDF

Trwa dwudniowy jubileuszowy Zjazd Polskich Ogrodów Botanicznych. Jesst on szczególny dla myślęcińskiego ogrodu, ponieważ w jego trakcie świętuje on 40-lecie istnienia.

Zjazd planowany był na ubiegły rok, jednak ze względu na pandemię został przełożony. W tym roku odbywa się on-line. Jest szczególny dla bydgoskich ogrodów botanicznych z racji okrągłych rocznic powołania placówek: Ogród Botaniczny UKW obchodził 90-lecie, Ogród Botaniczny IHAR – 70-lecie, a Ogród Botaniczny LPKiW – 40-lecie. 

W trakcie zjazdu specjaliści z całej Polski obradują też w ramach Konferencji naukowej "Badania i Ochrona Różnorodności Roślin w Świetle Celów GSPC 2020 w Dobie Globalnych Zmian Klimatycznych". 

Ogród LPKiW zajmuje powierzchnię 60 ha, wstęp do niego jest wolny.  Aktualna liczba gatunków to 820, w tym 460 gatunków roślin dziko rosnących.

Opracowana w 1977 r. przez prof. Edwarda Bartmana koncepcja zagospodarowania przestrzennego Ogrodu Botanicznego określiła ogólne zasady budowy i program ogrodu. Jego tworzenie rozpoczęto w 1980 r.

Zaproponowana koncepcja siedliskowa zakłada przede wszystkim zachowanie, kształtowanie i eksponowanie zbiorowisk oraz gatunków roślin rodzimych. Obok nich tworzone są obce formacje roślinne oraz liczne kolekcje rodzajowe i ekspozycje tematyczne.

Partnerzy

Sponsorzy